logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

Konkurs

Nieustający forumowy QUIZDotychczas zadane pytania - w porządku chronologicznym.

Zgodnie z logiką regulaminu quizu, liczba pytań zadanych przez daną osobę równa się liczbie zdobytych przez nią punktów. Nie dotyczy to jedynie pierwszego pytania, otwierającego quiz.

Pierwsza edycja quizu będzie trwała do 3 grudnia 2006.
Dla zwycięzcy I edycji przewidziano nagrody: kantar sznurkowy(ufundowany przez Ailusię) + szkapokubek + szkapopodkładka pod mysz + szkapobreloczek.
Dodatkowo - spośród pozostałych uczestników wylosujemy zdobywcę nagrody niespodzianki.
1. Ewik: Podajcie przynajmniej trzy imiona koni, na których startował Mistrz Olimpijski Jan Kowalczyk.

2. Dioda: Co oznacza takie palenie?3. Digi: W którym roku rozpoczęto systematyczną pracę nad rozwojem rasy budionnowskiej?

4. Justyna1: Jakie państwo jest kolebką jeździectwa i kto je zapoczątkował (nazwisko pewnego neapolitańczyka)?

5. Montana: Jak miał na imię koń Pana Rotmistrza (uwolnionego z oflagu) w serialu "Czterej Pancerni i pies"?

6. Dioda: Wywodzi się od żyjącego w średniowieczu francuskiego konia wierzchowego, którego potomków przez setki lat krzyżowano z końmi czystej krwi arabskiej, aż otrzymano rasę bardzo podobną do angloarabów. O jakim koniu mowa?

7. T.B.: Strzał z łuku nad ogonem konia - jak się nazywa i dlaczego?

8. Jan_Osik: Lata 30, rekordowe bezrobocie: w tej sytuacji maratoński konkurs taneczny, w którym główną nagrodą jest 1500 dolarów stanowi nie byle jaką okazję do wyrwania się z nędzy. Ofiary wielkiego kryzysu uczestniczą w nim tłumnie - tańcząc dniem i nocą, dosłownie do upadłego. Proszę podać tytuł filmu.

9. Teodora: Na kogo pozuje Książe Poniatowski i kto mu to zrobił (czyli: autor! autor!)10. Jan_Osik: Kolejne filmowe pytanie: W roku 1825 pewien brytyjski arystokrata - John Morgan zostaje porwany przez Indian. Z czasem mieszkając wśród nich zaczyna ich akceptować, a w końcu przystosowywać się do nowych warunków. Wkrótce staje się członkiem plemienia, a potem nawet jednym z jego wodzów ... Tytuł filmu - oczywiście - proszę.

11. T.B.: Kto jest autorem słów: "Od pewnego czasu wchodzi w modę u pań tak zwana jazda po męsku. Pomijając to, że amazonka traci przez to cały swój wdzięk kobiecy, jest to bardzo niepraktyczne. Czego brak zawsze jeźdźcowi? Przylegu, to jest pewnego dosiadu. Tem bardziej będzie brakowało przylegu kobiecie, bo ma uda okrągłe i o wiele słabsze niż mężczyzna. Dysputę na ten temat uważam za zbyteczną. Konie krnąbrne będą robiły paniom, które zechcą jeździć nowym sposobem, takie "hopki", że go prędko zaniechają."

12. Ewik: Co to za koń?13. T.B.: Nazwa pieśni i konia olimpijczyka. Co to za koń, jeździec i Olimpiada?

14. Hadriana: Kto jest autorem poniższego cytatu i jakie akcesorium używane w szkoleniu koni nosi jego nazwisko?
"Uważajmy, byśmy naszych koni nie zniechęcali i nie odebrali im ich naturalnego wdzięku, który, jak zapach kwiatów, gdy raz odleci - nie wraca."

15. Dioda: W filmie "Hidalgo-ocean ognia " Lady Ann Davenport , za wszelką cenę pragnie wygrać wyścig , celem pokrycia swojej klaczy ogierem arabskim. Jak nazywał się ten ogier i jaki ród konia arabskiego reprezentował ?

16. Szalona: Jak nazywał się siwy ogier arabski, Wiceczempion Polski Ogierów Starszych Janów Podlaski 1983 r., 1984 r. i Czempion Polski Ogierów Starszych Janów Podlaski 1989 r., który padł 28 listopada 2005r. w wieku 28 lat?

17. Ailusia: Jakie maści niejednolite występują w rodowodzie mojej klaczki do trzeciego pokolenia?

*** Kto nie chce zgadywać maści ten może zgadnąć, z jakiej książki pochodzi zdjęcie z którego skorzystałam żeby narysować ten obrazek:18. Demona9: Podaj imię siwej w hreczce klaczy arabskiej, ur. 1 stycznia 1980 r., matka Emisja, ojciec Pallas.

19. Cinka: Który polski koń w 2005 roku otrzymał Trofeum WAHO?

20. T.B.: Kto przed kim ma pierwszeństwo na ujeżdżalni?

21. ZaHi: Wymień: imię i nazwisko jeźdzca, imie konia, datę oraz wysokość przeszkody, na której ustanowiono dotychczasowy rekord w skoku przez przeszkody (Świat).

22. Cezarkowa: Wymień podstawowe typy siodła sportowego i podaj różnice w ich budowie.

23. ZaHi: Na bazie jakich trzech różnych typów koni powstała rasa Wielkopolska?

24. Montana: Kiedy i gdzie pojawiły się w Polsce pierwsze konie rasy American Quarter Horse i kto był prekursorem hodowli tej rasy w naszym kraju? Jak nazywał się pierwszy ogier AQH w Polsce?

25. Dalton: Ogromny wpływ na kaształt rasy American Quarter Horse miały konie pełnej krwi. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej grupy był ogier Three Bars (TB), którego imię możemy znaleźć w ponad 68 000 rodowodach AQH. Kiedy i na czyim rancho przyszedł na świat TB?

26. T.B.: Prowansja zwana jest niekiedy Dzikim Zachodem Francji. Hoduje się tam stada czarnych byków do walk na arenie, a opiekują się nimi ............ jeżdżący na unikatowych koniach tego regionu. Podaj brakujące słowo oraz rasę koni, o której jest tu mowa.

27. Dioda: Jak nazywały się 4 najsłynniejsze rumaki biorące udział w Wojnie o Pierścień? Chodzi oczywiście o filmowe nazwy, nie o rzeczywiste imiona koni. Choć te ostatnie też mile widziane. A dla ułatwienia dodam, że dosiadane były przez: Legolasa, Aragorna, Eomera i Glorfindela ( ten ostatni to rumak, który uratował życie Frodo).

28. MS_: Tytuł i autor najstarszego polskiego wiersza poświęconego pamięci konia. I imię konia oczywiście.

29. Kenna: Dlaczego do siodła ujeżdżeniowego stosuje się zazwyczaj krótki popręg?

30. T.B.: Co to są tapsy? (Pytanie jest "kowbojskie".)

31. Ailusia: Co to jest samoniesienie się konia?

32. Cezarkowa: Przedstaw kolejność stawiania nóg w poszczególnych chodach:
stęp, kłus, galop, cofanie, cwał.

33. Koniaraa2: Objaśnij wyrażenie (pojęcie) "mleczny pysk" u konia.

34. Konskavetka: Co zrobić, gdy podczas jazdy terenowej koń nagle zakuleje w sposób dramatyczny (nie chce postawić nogi, albo robi to z dużym trudem)?

35. Kenna: Do jakiego rzędu ssaków kopytnych należą konie, wyjaśnij różnicę między dwoma kopytnymi rzędami - skąd powstały takie nazwy dla tych rzędów?

36. Konskavetka: Wieziemy w przyczepie dwie klacze dorosłe: ślązaczkę i arabkę. Która będzie stała po prawej, a która po lewej stronie przyczepy?

37. Montana: Którzy polscy zawodnicy i na jakich koniach wystartują na MŚ 2006 w Aachen w konkurencji reining?
I dodatkowe pytanie - nie punktowane: Żaneta Skowrońska - polska zawodniczka w ujeżdżeniu - wystąpiła na MŚ w Aachen w szczególnym stroju. Co to za strój?

38. Cezarkowa: Którzy polscy zawodnicy i na jakich koniach wystartują na MŚ 2006 w Aachen, w ujeżdżeniu i skokach?

39. Bozenka: Od jakiego zwierzącia wywodzi się pochodzenie konia? Napisz jak ewoluował i trochę o cechach charakterystycznych każdego etapu ewolucji.

40. Leti=): podaj daty:
- utworzenia SO Starogard Gdański,
- utworzenia SO Kętrzyn,
- utworzenia SO Książ,
- utworzenia SO Sieraków,
- utworzenia SO Gniezno.


41. Bozenka: Podaj imię (nazwę), rasę oraz pochodzenie (chodzi mi o narodowość konia - można tak to chyba nazwać - nie o kraj z którego się wywodzi rasa, choć też możecie dodać, będą dodatkowe punkty) najwyższego konia na świecie.

42. Cezarkowa: Podaj imię (nazwę), pochodzenie,wysokość,wagę oraz datę i miejsce wyhodowania(można tez zamieścic zdjęcie) najmniejszego konia na świecie.

43. Leti=): Podaj autorów (jest ich dwoje) książki "Jazda konna" wydawnictwa PASCAL.

44. Cezarkowa: Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachowywać wyjeżdżając w teren?

45. Leti=): Które miejsce w ujeżdżeniu, dnia 25.08.06 w AACHEN, zajęła ANKY VAN GROUSVEN?(Z jakim wynikiem i na jakim koniu?)

46. Digi: Podaj szczególną cechę umaszczenia koni Appaloosa, oraz liczbę jego głównych wzorów (umaszczenia oczywiście).

47. Hoss Cartwright: Kto jest autorem słów:
"Dla konia ruch oznacza życie. Weź pod kontrole ruch konia, a zapanujesz nad jego umysłem. Weź pod kontrolę jego umysł, a zapanujesz nad jego zachowaniem. Każda z wymyślonych przez człowieka metod szkolenia koni opiera się na kontrolowaniu ruchu jako na kluczu do kontrolowania zachowania. Nad ruchem można zapanować na dwa sposoby:
1. Możemy utrudniać ruch, kiedy koń wolałby się ruszać.
2. Możemy powodować ruch, kiedy koń raczej wolałby stać w miejscu.
W obu przypadkach wcześniej czy później koń wykaże wobec nas posłuszeństwo. Będzie szukał pomocy i rozglądał się za przywódcą stada, który pokaże mu, jak wybrnąć z sytuacji."

48. Tez_ja: Jesli urodził się w tym roku ogierek i daliśmy mu na imię El Coś Tam, to po jakim czasie inny ogierek może tę nazwę dostać (czyli nazywać się El Coś Tam).
Uwaga: mówimy o arabach.

49. Cinka: Jednym z typów konia arabskiego są kuhailany. Jakie warunki musi spełnić arab aby mógł być nazwany kuhailanem?

50. T.B.: Skoki przez przeszkody. Czym różni się szereg od linii?
(Opisz jedno i drugie.)

51. Pretty Pansy: Jak działa wędzidło Mylera?
Omów np. na trzech wybranych przykładach.

52. Kenna: Opisz sposób, w jaki przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, należy zakładać derkę na nieznanego nam konia.

53. Pretty Pansy: Co to jest sarkoid? I Jak go leczyć?

54. Tez_ja: Stęp i cwał są czterotaktowymi chodami konia. Jaki jeszcze czterotakt istnieje? Chodzi mi o chody naturalne, nie wyuczone. Do przodu ( nie cofania, bo może ktoś powiedzieć, że cofa cwalem do tylu i ma czterotakt).

55. Koniaraa2: Co to jest mięśniochwat?

56. Cezarkowa: Czym jest gruda? Opisz jej objawy, zapobieganie i leczenie.

57. Montana: Co to jest układ ustaleniowy i do czego służy?

Dodatkowe, nieobowiązkowe:
Kiedy koń wymiotuje i dlaczego?
Gdzie koń ma kolano i łokieć?
Jaki ma koń woreczek żółciowy?

*** Gdzie koń ma łokieć i kolano? (Zaznacz na rysunku.)

58. Pretty Pansy: Gdzie koń ma obojczyk? Zaznacz na rysunku.

59. Kenna: Podaj jak najwięcej informacji o substancjach: dziegieć oraz siny kamień. Ich użycie (w kręgu końskim, oczywiście) i cechy charakterystyczne tych specyfików (co może parzyć, a co trudno zmyć i czym?).

60. Bozenka: Co to jest "gymkhana"?
Jak łatwo się można domyślić, to nie jest polskie słowo. Kiedy została wprowadzona, przez kogo, czyli jej historia i charakterystyka.

61. Leti=): Co to jest pinerolla? Podaj jej krótki opis (i dobrze byłoby zdjęcie) wytłumacz w czym pomaga i w jakich sytuacjach się jej używa?

62. Montana + Norka: Czy to prawda,że.............? .... w czasie odskoku koń nie widzi przeszkody?

63. Hoss Cartwright: W trakcie swojej wizyty 19 maja 2004 roku w Warszawie, w hali Torwar, Monty Roberts w pierwszym zdaniu wymienił imię konia pochodzącego z polskiej hodowli, który zrobił karierę w USA w jednej z konkurencji western. Podaj nazwę tego konia. Jakiej był on rasy? Czym wsławił się w krainie westernu?64. T.B.: W obrębie jednego gatunku, zwierzęta - zwłaszcza ssaki - mają zwykle jednakową budowę (różnią się tylko wielkością, kształtem, kolorem itp.). Ale nie konie.
Istnieje rasa koni, których budowa anatomiczna różni się od innych. Która to rasa i na czym ta różnica polega?

65. Dioda: Czym w historii Ameryki wsławili się panowie Johny Fry z St. Josephs i Billy Hamilton z Sacramento ?
Poproszę o wszystkie szczegóły związane z tym wydarzeniem.

66. Pretty Pansy: Opisz jak wyglądają pełne zawody WKKW. Kiedy mogą być przyznane punkty karne? Jak jest z przeglądami weterynaryjnymi? Jaki strój obowiązuje? Co być musi a co być nie powinno?

67. Maga: Jak najprościej i najkrócej scharakteryzować najbardziej znane rasy koni?

68. Pretty Pansy: Proszę o podanie ojca, dziadka i pradziadka Czynela XX i wymienienie przynajmniej dwóch koni chodzących w sporcie po wyżej wymienionym ogierze (sport nie musi być wysokich kosmicznie klas).

69. Norka: Czego absolutnie nie wolno używać w jednej z prób WKKW w porównaniu z odpowiadającą konkurencją jeździecką, a co musi mieć jeździec w określonym wieku w innej próbie WKKW, czego nie musi mieć w odpowiadającej konkurencji? Chodzi o sprzęt.

70. Pretty Pansy: Opisz wszystkie crossowe przeszkody i uwzględnij metodę skoku gdy jest ona inna niz zwykle (bankiet ).

71. Montana: Jaka jest druga nazywa miasta Akwizgranu, słynnego m. in. z wielu jeździeckich zawodów?

72. Kenna: Podaj prawidłowe pomoce do cofania w jeździectwie klasycznym oraz cechy charakterystyczne tego ruchu u konia.

73. Hoss Cartwright: Jak nazywał się koń Winnetou?
Podaj oryginalne brzmienie i co ono znaczy?.

74. MS_: Jakie plemię uważane jest za najważnejsze w chodowli koni appalosa i jakie odsępstwa - w stosunku do wzorców indiańskich - dopuszcza współczesna hodowla i dlaczego?

75. Dioda: Co oznacza wyrażenie "Faire le moulinet", na czym polega i jakie ma zastosowanie?

76. Guli: Husaria w Polsce - jaki to był rodzaj kawalerii? Podaj nazwę uzbrojenia, oraz dwa najświetniejsze zwyciestwa.

77. Norka: Co to jest "haute ecole"?
Podaj nazwy 2 wiodących przedstawicieli.

78. Liliana: Co zrobił Cumano, koń Lansinka, po skoczeniu ostatniej przeszkody na wagę mistrzowskiego złota w Aachen (2006)?

79. T.B.: Polska odzyskała niepodległość po I Wojnie Światowej i dopiero wtedy mogła pojawić się na Olimpiadach reprezentacja Polski. Jednak jeździec Polak brał udział w Olimpiadzie już wcześniej. Podaj imię i nazwisko jeźdźca, rok i miejsce Olimpiady oraz kogo reprezentował ten jeździec.
Ewentualnie nazwę konia, konkurencję i zajęte miejsce.

80. Liliana: Jak się nazywa i ile ma lat ukochany koń Pani Wandy Wąsowskiej?

81. Leti=): Jaki nazywał się ukochany koń pana Andrzeja Sałackiego?

82. Hoss Cartwright: Co to jest meksykański sposób trzymania wodzy i dlaczego czasem jest polecany?

*** Z braku odpowiedzi - drugie pytanie:
Zauważam, że ilekroć rozmawiam z ludźmi jeżdżącymi konno o naturze koni, to zwykle jak mantrę wszyscy powtarzają, że to istota uciekająca i ... koniec. Oczywiście jest to prawda, ale niepełna. Gdyby tak tylko postrzegać to wspaniałe zwierzę, to należałoby wnioskować, że to głupek, który zawsze i na wszystko reaguje ucieczką. A przecież koń to także dzielny rumak bojowy, odważny pracownik fizyczny, towarzysz policji, częsty mieszkaniec centrów miejskich, przewodnik niewidomych, bo jest fenomenalnym zwierzęciem posiadającym jeszcze kilka niezwykle ważnych cech zachowania, które razem postrzegane dają obraz jego psychiki. Aby podjąć się współpracy z nim, dobry jeździec powinien je poznać i zrozumieć.
Cechy te wymienia w swojej książce Robert M. Miller nazywając je sekretami. Jest ich 10. Przeczytaj, zapamiętaj, szanuj, miej do nich nabożny stosunek i wymień je nam mądralo!
Może jeszcze opisz krótko!

83. Guli: Co oznacza termin "caplowanie" u konia - jakie są tego objawy i prawdopodobne przyczyny?

84. MS_: Czy siedemnastowieczna dragonia to kawaleria i jaki był charakterystyczny sposób walki tej formacji?
Żeby ograniczyć możliwe warianty odpowiedzi, skupmy się na czasach Sobieskiego (kto wie dlaczego akurat tak?).

85. Ailusia: Jaka jest pozycja głowy i szyi u konia, który jest zebrany, i dlaczego?

86. Kenna: Proszę podać po trzy odmiany (odcienie) maści:
- siwej,
- kasztanowatej,
- gniadej
oraz każdy odcień zobrazować zdjęciem. Dla ułatwienia dodam (trochę serca jednak we mnie pozostało), że konie na zdjęciach nie muszą być paszportowo udokumentowane jako umaszczone w danym odcieniu - wystarczy, że będą na takie wyglądały.

87. Leti=): Podaj cechy charakterystyczne ubioru jeździeckiego (WRAZ ZE ZDJĘCIAMI!) do poszczególnych dyscyplin:
- ubiór na trening,
- na zawody skokowe,
- na zawody ujeżdżeniowe,
- na zawody crossowe.

88. ZaHi: Wymień przynajmniej sześciu sławnych trenerów (jazdy klasycznej, PNH, western, ...). Chodzi o światowych - nie tylko z Polski.

89. Bozenka: W jaki sposób należy zachować się podchodząc z koniem przed komisję do przeglądu weterynaryjnego?

90. Leti=): Na czym polega efekt "dziadka do orzechów" i jak można go uniknąć?

91. Kenna: Co to jest, do czego służy i na jakiej działa zasadzie?92. Guli: Opowiedz o korzeniach Hubertusa, dlaczego taki patron i najważniejsze: dlaczego obchodzimy z taka pompą w Polsce?

93. Dioda: Wyjaśnij terminy : trawers , renwers , rewerencja.
Aaaaale , żeby nie było tak łatwo - poproszę o fotki lub rysunki.

94. Teodora: O co chodzi z "błędem Sprytnego Hansa"?

95. Ewik: Jak miała na imię towarzyszka Szmendrika? Gdy miała dwie nogi.

96. Kenna: Opisz 3 najczęściej stosowane sposoby zapięcia lonży, wskazania do stosowania i jego skutki.

97. Hoss Cartwright: W najnowszym numerze Rumów i koniaków jest zdjęcie Karoliny Wajdy na koniu. Moim zdaniem to jest piaff. Oceń konia i jeźdźca!98. Ailusia: Wymień i krótko scharakteryzuj figury wyższej szkoły jazdy.

99. Kenna: Ile koń ma zębów? I jakich?

100. Leti=): Wymień przynajmniej 5 przeszkód parkurowych wraz ze zdjęciami.

101. Bozenka: Co oznacza termin "trzymać wodze w podziale 2:2"?

102. Leti=): Ile metrów, ile przeszkód i ile wynosiła wygrana na tegorocznej 116 Wielkiej Pardubickiej (2006r.)?

103. Dioda: Nazwij i opisz 4 fazy skoku konia.Zilustruj rysunkami lub zdjęciami każdą fazę.

104. Hoss Cartwright: Robin Brueckmann – amazonka zdobyła złoty medal Amerykańskiej Federacji Ujeżdżenia. Jest instruktorem dosiadu naturalnego i sędzią. Znana ze swych pokazów ujeżdżeniowych. Co w tych pokazach było nietypowe i dlaczego do swych startów w zawodach potrzebowała specjalnego zezwolenia?

105. Nirwana: Dlaczego tylko w Polsce hoduje się srokate hucuły, a w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech są one eliminowane z hodowli?
Na zachętę zdjęcie węgierskich hucułów z Parku Narodowego Aggtellek:106. Dioda: Wymień wszystkie elementy uprzęży szorowej i uzdy zaprzęgowej.Proszę opisać niektóre ważniejsze elementy.

107. Digi: Najważniejszy z nordyckich (celtyckich - zależy od interpretacji) bogów posiadał według legend pięć zwierzaków. Proszę wymienić nazwy (imiona) wszystkich, Dodatkowo proszę omówić budowę i specjalne możliwości największego z nich.

108. Kenna: Jak w gwarze jeździeckiej, jednym słowem, nazywany jest koń o słabo rozwiniętym zadzie, za to mocnym przodzie z wysoko osadzoną, długą szyją?

109. Leti=): Wymień, opisz i zobrazuj ilustracjami 5 figur ujeżdżeniowych.

110. Kenna: Proszę podać nazwę przedmiotu, o który mi chodzi (rebus poniżej - 2 słowa) ORAZ jego drugie, zwyczajowe określenie.111. T.B.: Proszę opisać pomiar wzrostu konia.
Czym, gdzie, jak, jednostki miary dawne i nowe, przeliczenie jednych na drugie.

112. Leti=): Scharakteryzuj inochód (u jakich koni, jak sa stawiane nogi itd.), no i oczywiście moim zwyczajem proszę o zdjęcie konia w inochodzie (najlepiej konia u którego inochód jest charakterystycznym chodem).

113. Dioda: Jak zbudowane jest kopyto, jakie są rodzaje podków i czemu służą?
Mile widziane rysunki, zdjęcia, schematy... i co tam jeszcze.

114. Montana: Co to za urządzenie i do czego służy?115. Teodora: Dlaczego mięso konia jest słodkawe?

116. Montana: Co to za kiełzno i jaka jest zasada jego działania?117. Teodora: Ile miały w kłębie Jasiek i Picador Królikiewicza?

118. Montana: Paweł Olbrych - jaką dyscyplinę jeździecką uprawia i propaguje, i jak nazywa się jego ośrodek?

119. Kenna: Podczas przygotowań do jazdy i samej jazdy kilkakrotnie zmieniamy siłę dopięcia popręgu. Proszę opowiedzieć, kiedy popręg dociągamy, a kiedy luzujemy, oraz najważniejsze - dlaczego?

Dodatkowo, niepunktowany rebus dla chętnych - 1 słowo:120. Dioda: Konie, jak wszystkim wiadomo, należą do gromady Mammalia (ssaki), rzędu Perrisodactyla (nieparzystokopytne). Rząd ten dzieli się na 2 podrzędy: koniokształtne (Hippomorpha) i drugi. Podaj jaki i jednego przedstawiciela.
I żeby nie było, że za proste: Podaj co najmniej 4 przodków konia (w nazwach łacińskich) od jego pięciopalcowego eoceńskiego przodka.
Dla gorliwych: Mile widziane rysunki

121. Guli: To jest fragment wozu - kto tak zdobił?Druga część pytania: co przedstawia to zdjęcie? (w sensie znaczenia, a nie przedmiotu)122. MS_: Podjezdek - co pierwotnie oznaczało to określenie i jakie cechy miał taki koń?
Dodatkowo - może ktoś wie co było nie tyle przeciwieństwem, co "kompletem" do podjezdka?

123. Guli: Chody konia.
Proszę omówić krok, takt, rytm i tempo.

124. Teodora: Jak miały na imię konie Braci Lwie Serce i jak zginęły?

125. Montana: Wymień co najmniej trzy fora dyskusyjne (poza Szkapą ait) poświęcone tematyce koni.

126. MS_: Podaj datę, miejsce i okoliczności ostatniej bojowej szarży kawaleri polskiej.

127. Montana: Spytam o Pana Adama Królikiewicza.
Jaka była jego ostatnia szarża (dla podpowiedzi taka na niby)?

128. MS_: Polski jeździec Rembrandta - obraz przedstawia żołnierza sławnej polskiej formacji kawaleryjskiej. Co to były za oddziały? Kiedy i na jakich zasadach zostały sformowane, gdzie walczyły i czym zasłynęły. Podaj także co najmniej dwie bitwy w których brały udział.
I pytania dodatkowe:
Czyim portretem jest obraz?
Jaki - popularny - jeździecki mit był obalany na jego podstawie?128. Montana: Co to są żurawiejki?
Podaj przykład.

129. MS_: Podaj trzy przykłady nazw klas społecznych, stanów lub kast zawierające taki „koński” rdzeń.

130. Hadriana: Jak miał na imię ulubiony koń Fryderyka Wielkiego - i jaką rolę pełni dzisiaj?

131. Kenna: Ile występowało łącznie koni, i jakich maści, w
132. Dioda: Jak brzmi nazwisko i imię autora/autorów. Co przedstawiają (obrazy rzecz jasna), nazwij czynność i wyjaśnij na czym polegała .

133. T.B.: Wymień i krótko opisz siedem konkurencji wchodzących w skład profesjonalnego rodeo.
Z którą z nich i co wspólnego ma liść koniczyny?

134. Hoss Cartwright: Koń idealny dla alergika. Podaj nazwę rasy i czym jeszcze jako jedyne one charakteryzują się?
Dodaj koniecznie zdjęcie, bo są one bardzo śmieszne :)

135. Ewik: Proszę mi powiedzieć, o kim mówiono "niebieskooka dama"? (chodzi o konia)
Pytanie bonusowe, pozakonkursowe: jak ma na imię koń Śmierci, tego, który mówi O TAK. I czemu nie ma on konia-szkieletu, lub konia ognistego?

136. Dioda: Co to jest, kto wymyślił, do czego i kiedy jest używane?137. Ewik: Był taki koń, polskiej hodowli... mówiono o nim, że bez wad.
Proszę o nazwę konia ze zdjęciem - co by można zobaczyć jak taki koń wygląda.

138. Leti=): Co to jest gogue i do czego służy? Zilustruj zdjęciem lub rysunkiem.

139. Dioda: Co to za koń i pod jakim jeźdźcem?140. Ailusia: Co to jest impuls?

141. Teodora: Proszę podać przykłady użycia (co i po co robimy) w treningu koni
- wzmocnienia wg rozkładu ciągłego
- wzmocnienia wg stałych proporcji
- wzmocnienia wg zmiennych proporcji

142. Ailusia: Co to za figura?143. Dioda: Rozszyfruj i przetłumacz następujące skróty: CEI, CAIO, CCIO, CDIO.

144. Dzierbi: Co znaczy "filly"?

145. Teodora: Co to jest triangulacja?
(i nie chodzi mi o geodezję, tylko określenie stosowane do opisu pewnych ruchów konia)

146. Nirwana: Kto powiedział o koniu huculskim te słowa: ...niewielkiego wzrostu, lecz wielki duchem górski atleta.

147. Dioda: Co to jest sarniak, zajęczak, pipak, sztyngiel?

148. Nirwana: Skąd pochodzi nazwa najwyższego szczytu Bieszczadów - Tarnicy?149. Leti=): ........

ale to już będzie zupełnie nowa historia :)

Leti zada swoje pytanie w drugiej edycji Quizu.

Strona quizu na forum.

Powrót do strony konkursów.

© 2006 Nasza Szkapa