logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

Białuń - poleca SłońceJuż od dawna obiecuję, że opiszę stajnię, w której jeżdżę i jakoś nie mogę się zebrać. A po drodze już 2 razy ją zmieniałam... Napiszę więc parę słów o tej, w której obecnie stacjonuję. A więc...

Jeżdżę w małej prywatnej stajni w Białuniu niedaleko Goleniowa. Stoją tam tylko konie pensjonatowe i jeden koń właściciela, jeszcze źrebak. Trenuje mnie sam właściciel całego tego przybytku radości czyli (bardzo sympatyczny z resztą) Paweł. Zajmuje się on ujeżdżaniem koni, odrabianiem koni źle ujeżdżonych lub znarowionych i oswajaniem koni nieufnych lub czasem nawet niebezpiecznych. Taki zaklinacz jednym słowem. Więc jeżeli macie problem ze swoim konikiem możecie śmiało się do niego zgłaszać!

Stajnia mieści się w 2 budynkach gospodarczych, konie mają duże boksy zawsze pełne czystej słomy i sianka. Od wiosny gdy już zacznie się robić cieplej aż do jesieni konie stoją na padoku 24h na dobę. Wodę piją z nigdy nie wysychającego rowu, w którym latem jak jest gorąco lubią sobie poleżeć, swoją drogą słodki widok! Rumaki z tej stajni są tłuściutkie, mają piękną błyszczącą sierść, pomimo tego, że jedzą przez większość roku tylko to, co same sobie zerwą. Pastwisko ma kilka- kilkanaście hektarów więc zanim zjedzą trawkę z jednej części w drugiej już wyrasta nowa. Regularnie zagląda do nich wet, kopyta robi im sam Paweł. Nie mogą więc narzekać na warunki w których żyją.

Treningi są prowadzone bardzo dobrze (mi bardzo odpowiadają), czasem jest to 40 minut czasem 1,5h w zależności od konia i jeźdźca. Konie, na których można uczyć się jeździć to nie jakieś chabety do poklepania tyłka tylko naprawdę solidnie zrobione konie. Mało który koń szkółkowy potrafi przecież zmieniać nogi, czy wykonać ustępowanie? Nie mówię tu o wszystkich stajniach tylko o jakimś tam ich procencie. W przyszłości chcielibyśmy zorganizować zawody w skokach. Nie jakieś tam wielkie grand prix tylko takie towarzyskie dla znajomych, ale oczywiście wszyscy mogą przyjechać :-) Czy nam się uda czas pokaże, mam nadzieję, że tak!

W tej stajni prowadzone są jazdy rekreacyjne, zrobione dwa pokoje dla gości na lato, miejsce na ognisko, wielki dąb z huśtawką i co najfajniejsze, bryczka też jest! To chyba lubią wszyscy- przejażdżkę po lesie bryczką a potem długie rozmowy przy kiełbaskach i pifku ;-) Ceny nie są tutaj specjalnie wysokie, takie jak w większości innych stajni. Uważam to miejsce za godne polecenia, nie ze względu na to, że tam jeżdżę, tylko dlatego, że naprawdę na to zasługuje. W najbliższym czasie ma powstać strona internetowa więc będziecie mogli sami zobaczyć jak to wygląda.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że się podobało.

A oto strona stajni w Białuniu.

© 2006 Nasza Szkapa