logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

2. Urządzenia przystajenne dla koni
żłób - kamienne, drewniane, metalowe lub plastikowe naczynie na pasze treściwe i pasze objętościowe soczyste. Powinno być zawieszone na solidnych mocowaniach w rogu boksu, na wysokości ok. 0,8 - 1,1 m (górna krawędź). Szerokość żłobu powinna wynosić nie mniej, noż 40 cm.

poidło - zwykłe lub automatyczne, najlepiej zawieszone w rogu boksu, na wysokości ok. 1,2 m. W przypadku braku poidła w boksie powinno znajdować się dobrze zamocowane wiadro, uzupełniane na bieżąco świeżą wodą.

kosz na siano - metalowy kosz o pojemności ok. 0,15 m3, wieszany na ścianie lub w narożniku, do którego zadaje się siano lub zielonkę. Wady: zajmuje sporo miejsca, w przypadku niskiego zawieszenia grozi wierzgającemu koniowi urazem. Zbyt wysokie z kolei umieszczenie kosza (powyżej 1,5 m) powoduje, że do pobierania siana koń musi unosić głowę nienaturalnie wysoko, co sprzyja łękowatości grzbietu. Ponadto pył z siana dostaje się do oczu zwierzęcia; także do dróg oddechowych, co grozi stanem zapalnym płuc.

drabinka na siano - odmiana kosza; drabinka umieszczona na ścianie, zwykle pod kątem lub równolegle w odległości ok. 35 cm z półką od spodu.

lizawka - sól w kostkach, wsadzanych do specjalnego stojaka, wykonanego z metalu lub plastiku


Patrz takze - pyt. 13, "Stajnia - parametry techniczne, warunki higieniczne, wyposażenie"

© 2006 Nasza Szkapa