logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

5. Jazda w terenie - podstawowe zasady bezpieczeństwa
Przed wyjazdem w teren należy zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi poruszania się konno.

Każdy wyjazd powinien być przemyślany. Dotyczy to trudności trasy, umiejtności koni i jeźdźców. Jako czołowy i zamykający powinni iść doświadczeni jeźdźcy i doświadczone konie. Czołowy (master) kontroluje drogę i reguluje tempo, zamykający (kontrmaster) obserwuje co dzieje się w zastępie. Przed wyjazdem w teren dobrze jest występować konie na ujeżdżalni, podciągnąć popręgi i uregulować długość strzemion. Strzemiona powinny być nieco krótsze niż do jazdy na ujeżdżalni, gdyż może się zdarzyć, że w terenie trzeba bdzie przeskoczyć jakąś przeszkodę. W teren nie zabieramy długich batów, ale palcaty których długość nie przekracza 60 cm. Dłuższe - przeszkadzają.

Rodzaje chodów w terenie:
a) stęp - stosowany do rozluźnienia i uspokojenia konia
b) kłus - tylko kłus anglezowany. Co 200-300 metrów bez komendy trzeba zmianiać nogę na którą się anglezuje
c) galop - tylko galop w półsiadzie. Nie trzeba zmieniać nogi. Koń sam wie jak ma galopować.

Podczas jazdy terenowej odległość pomiędzy końmi powinna być większa niż na ujeżdżalni. Nie wolno urządzać wyścigów ani wyprzedzać czołowego. W czasie jazdy jeździec nie śpi. Jeździec jest uważny gdyż koń to stworzenie płochliwe.

Zwisające konary i gałęzie - nie odgarniać ręką. Głowę i tułów trzeba pochylić na prawą lub lewą stronę szyi konia. Nie zamykać oczu!

Podmokłe tereny - przejeżdżać tylko wtedy gdy jest pewność, że są one w stanie utrzymać ciężar konia i jeźdźca

Upadek - jeśli się zdarzy to należy zwinąć się w kłebek, głowę podkulić i ochronić rękoma. W tej pozycji pozostać tak długo aż wszyscy jeźdźcy przejadą. Przy delikatnym upadku nie należy wypuszczać wodzy. Natomiast przy upadku gwałtownym należy bezwarunkowo wypuścić wodze z rąk.

Ponoszenie - w czasie ponoszenia nie ciągąć na siłę wstecz i nie walczyć z koniem. Zbierać i oddawać wodze aż koń zwolni bieg. Jeżeli jest jakiś plac lub polana to można skierować konia dookoła i stopniowo zacieśniać koła, aż do zatrzymania.

Zjazdy i podjazdy - należy pokonywać stępem. Przy podjeździe należy pochylić się do przodu, aby odciążyć grzbiet i zad konia.Nie wolno równowagi utrzymywac na wodzach!!!. Przy dużej stromiźnie można objąć szyję konia od spodu. Przy zjeździe postępujemy podobnie z tym, że można oprzeć się rękoma o szyję konia. Zjazd musi być wykonany prostopadle do zbocza. Strome zjazdy można wykonać na krótkich wodzach by nie pozwolić koniowi na rozpędzenie się.

Ruch drogowy - w większych grupach po ulicy można jechać parami (oczywiście prawą stroną drogi) i trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi.

Każdą nieprawidłowość należy natychmiast zgłaszać mastrowi. Najczęściej dotyczy to kulawizny, upadku lub uszkodzenia sprzętu. W każdy, nawet najkrótszy teren należy zabrać kopystkę, zapasowe puślisko lub rzemień.

© 2006 Nasza Szkapa