logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

9. Pomoce jeździeckie i ich współdziałanie
Źródło: Wilhelm Museler, 'Nauka jazdy konnej' PWRiL, Warszawa 2001


Jeździec oddziaływuje na konia za pomocą łydek, wodzy, ciężaru i krzyża. Działania te spełniają następujące zadania:

* łydki - popędzanie,
* wodze - wstrzymywanie,
* ciężar - zwrotność (wygięcie),
* krzyż- powiązanie pomocy.

Łydkami, wodzami, ciężarem, krzyżem trzeba wywrzeć odpowiednie działanie, którego siła powinna być uzależniona od wrażliwości i pobudliwości konia. Działanie to powinno być sygnałem, nie może więc być aż tak silne, by wywołał mechaniczny przymus wobec konia. (...)

(...) Te zharmonizowane działania, którymi jeździec przekazuje swoją wolę koniowi nazywamy pomocami. Rozróżnia się pomoce stosowane do: ruszania z miejsca, zakłusowania, zagalopowania, ustawienia w lewo, ustawienia w prawo, zatrzymania (parada), wstrzymania (półparada), itp. Skuteczne i zrozumiałe dla konia użycie pomocy polega na równoczesnym wykonaniu kilku działań. (...)

(...) Należy zaczynać od prostych zadań, jak ruszanie z miejsca do zakłusowania i zatrzymania. Jest to najłatwiejsze, gdyż stosuje się przy tym jednoczesne i równomierne działanie na lewą i prawą stronę konia, bez żadnego przemieszczania ciężaru jeźdźca. Trudniejsze są działania, przy których wodzami i łydkami inaczej się działa na prawą, a inaczej na lewą stronę konia. (...)

(...) Przez systematyczne stosowanie pomocy jeździec uczy się ich prawidłowego współdziałania, tak aby były one zrozumiałe dla konia. Wyrabiane przy tym wyczucie jeździeckie staje się podstawą do dalszych ćwiczeń. Im subtelniej jeździec stosuje pomoce, tym prędzej osiągnie porozumienie z koniem.

© 2006 Nasza Szkapa