logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

13. Stajnia - parametry techniczne, powierzchnia boksu i stanowiska, warunki higieniczne, wyposażenie
Jakość i wielkość stajni zależy od tego, jakie konie tam będą mieszkały. Np. dla hucołów koników polskich, wielu kucy i innych koni prymitywnych (pochodzących z ostrego klimatu) wystarczy prosta wiata otwarta z jednej strony. Oczywiście ważne jest, aby konie miały swobody dostęp do żłobu. Z drugiej strony konie pełnej krwi angielskiej wymagają warunków wręcz "cieplarnianych", luksusów i udogodnień. Miedzy nimi znajdują się konie półkrwi. Dla tych trzeba znaleźć rozwiązanie pośrednie.

Stajnie można podzielić na:
1. stanowiskowe
2. boksowe
3. biegalnie.
Oczywiście może to ulec modyfikacjom, często też w jednym budynku znajdują się wszystkie typy.


Ad. 1 Zwierzęta przywiązane są do żłobu. Zwiększa się ilość trzymanych koni, kosztem miejsca, przez co nie mają one możliwości swobodniejszego ruchu. Czasami miedzy zwierzakami znajdują się przedzielniki (np. wiszące drągi). Wymiary stanowiska to ok. 1,5x3m. Taka formę można wybrać jeżeli konie pracują po kilka godzin, zażywają intensywnego ruchu. Rzadko kiedy tak się dzieje, przez co nie poleca się tego typu.


Ad2. Boksy to pomieszczenia, które powinny mieć rozmiar 3x4m (4x4m lub 4x5 dla klaczy ze źrebięciem). Sciany działowe powinny mieć 150 - 160 cm, a powyżej 50 ? 70 cm ażurowa siatka z prętów. Drzwi 120 ? 150 cm szerokie, najlepiej dzielone poziomo na wys. 110-120 cm, muszą otwierać się na ścianę. Cała konstrukcja musi być bardzo mocna. Można zastosować Płaskowniki i pręty minimum 15 mm średnicy i nie za rzadko rozmieszczone. Drzwi nie mogą ulec odkształceniom. Na krawędziach ścian przy wyjściu ze stajni warto zamocować obrotowe wałki metrowej długości (na wysokości od 0,6 do 1,6 m), by zapobiec obtarciom boków konia. To wszystko ze względów na bezpieczeństwo koni. W za duże szpary zwierze może wsadzić kończynę i ją sobie np. złamać. Boksy umożliwiają swobodniejsze poruszanie się, większą intymność i poczucie bezpieczeństwa. Są najlepsze dla koni sportowych, rekreacyjnych, klaczy ze źrebięciem. Zakładamy, że te dwa pierwsze pracują pod siodłem, a młode z matką przez większość czasu biega swobodnie na dworze.

Przy konstruowaniu boksów należy zwrócić uwagę, aby drzwi otwierały się tak, by możliwe było szybkie wypuszczenie konia (skrzydło otwartych drzwi nie powinno znaleźć się pomiędzy koniem a wyjściem) oraz by drzwi nie blokowały się wzajemnie.

Boksy dla karmiących klaczy powinny mieć dwa uwiązy i żłoby. Wiąże się tylko na krótki czas odpasu. Uwiązy nie mogą być za nisko i zbyt krótkie.

Podłoga zarówno boksów, jak i stanowisk powinna być równa, bez zagłębień i zachować niewielki, równomierny spadek w stronę wyjścia (ok. 1-2 %, czyli 1-2 cm na każdy metr). Posadzka musi być ciepła - w tym celu wykonuje sie jš na jeden ze sposobów:

- z mocno impregnowanych kostek dębowych grubości 10-12 cm (niestety, droga),
- z keramzytu (30 cm), na który wylewa się następnie beton,
- z ubitej gliny, mieszanej z piaskiem i plewami grubości 6-8 cm.

Bez względu na jej budowę musi być zawsze wyłożona słomš. Na granicy boksów i korytarza powinien przebiegać rowek ściekowy o spadku 2-3 %. Za niewskazane uznaje się progi.


Ad3. Biegalnie są najlepsze dla źrebiąt. ?rednia powierzchnia przypadająca na jednego konika to 10m2. Żłoby i koryto do pojenia znajdują się wzdłuż ścian lub na środku pomieszczenia, można wtedy zrezygnować z korytarza. Konie wiąże się tylko do odpasu. Łatwiej z nimi nawiązać kontakt. Sprzątanie i karmienie też staje się prostsze. Jeżeli ze źrebakiem jest matka, to albo przywiązuje się ją do żłoba na cały czas, albo tylko na karmienie. Wtedy źrebaki mają swoje oddzielne miejsce do jedzenia. Wadą jest to, że trudno złapać koniki, a klacze przez większą cześć dnia stoją prawie nieruchomo.

Ewentualne dodatki do stajni też zależą od tego co będziemy hodować. Dla wyczynowych koni sportowych warto wybudować solarium, dla koni wyścigowych stajnie muszą być lepiej ogrzewane, z kolei klacze hodowlane tej rasy powinny przebywać w chłodniejszych pomieszczeniach. Zawsze trzeba zadbać o dobrą wentylacje i nie dopuścić do dużej wilgotności powietrza.

© 2006 Nasza Szkapa