logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

26. Narządy zmysłów u konia
WZROK

Oczy umieszczone po bokack głowy pozwalają obserwować otoczenie niemal w kącie 360 stopni. Strefy martwe to wąski, długi trójkąt na wprost od czoła i obszar za zadem (im dalej, tym szerszy). Bardzo wysoka jest ostrość widzenia na odległość, lecz obraz jest zniekształcony w poziomie. Wolna jest akomodacja oka do zmieniającego się natężenia światła. Konie dobrze widzą w nocy dzięki posiadaniu w gałce ocznej komórek odblaskowych. Oczy nie są u konia głównym narządem zmysłów, równie ważne są słuch i węch.


WĘCH

Doskonały, jakością nie odbiegający od węchu psa. Nadpobudliwe reakcje koni często są wywołane bodźcami zapachowymi niewyczuwalnymi dla człowieka (dym, smród padliny, krew, wonie chemiczne.


SŁUCH

Doskonały. Nadpobudliwe reakcje koni często są wywołane bodźcami słuchowymi odbieranymi przez człowieka jako obojętne (ostre szmery, syki, piski, odgłosy pojazdów).


DOTYK

Konie są bardzo czułe na dotyk. Dlatego też zaleca się czyszczenie koni głównie szczotkami, a nie zgrzebłem i szczotkowanie (o ile to możliwe) zawsze z włosem, nigdy pod włos. Ta wrażliwość może doprowadzić do ostrych reakcji, będących wynikiem np. siadaniem na ciele owadów lub ukąszeniami tychże. Konie posiadają także na dolnej szczęce włosy czuciowe, ponoć pomocne przy rozpoznawaniu jadalnych składników w paszy.


SMAK

Konie są bardzo wrażliwe pod tym względem i w zależności od wad/zalet smakowych paszy - "wybredne". Rozwinięty zmysł smaku pozwala im np. odróżnić pokarm jadalny od toksycznego.

© 2006 Nasza Szkapa