logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

36. Charakterystyka dobrego pokroju u konia
U koni do jazdy wierzchem ceni się następujące cechy:

Głowa:
Za najbardziej pożądaną uznaje się wyrazistą, wysoko noszoną głowę o suchej budowie i dużej odległości między ganaszami. Kość potyliczna i pierwszy krąg szyjny powinny leżeć na jednakowej wysokości. Zgryz musi być prawidłowy, uzębienie kompletne i zdrowe. Głowa szczupacza z dużymi oczami i nozdrzami może świadczyć o domieszce krwi arabskiej, profil garbonosy jest raczej charakterystyczny dla koni zimnokrwistych. Oczy i nozdrza winne być bez wydzielin, czy nadmiernego zaczerwienienia.

Szyja:
Ceni się mocno osadzoną na karku szyję, dobrze umięśnioną, ale nie grubą; niepożądana jest szyja jelenia, szyja łabędzia, płaska (źel umięśniona) lub otłuszczona. Kark winien być mocny, elastyczny. Dopuszcza się wysokie osadzenie szyi u koni pociągowych i niskie u większości kuców.

Tułów:
Pożądany nieotłuszczony. Kłąb szeroki i wysoki, wyraźny, ale nie sterczący, klatka piersiowa dość (ale nie zanadto) szeroka i głęboka, grzbiet umięśniony, mocny, prosty; niepożądany jest grzbiet karpiowaty (krótki i wygięty w górę), czy łękowaty (nisko zagłębiony). Zad szeroki, mocno umięśniony.

Nogi:
Silne, prawidłowego kształtu i ustawienia, o wyraźnie zarysowanych, nie obrzmiałych stawach i zdrowych kopytach odpowiedniej szerokości i właściwego kształtu - patrz: 41. Najistotniejsze wady w budowie konia.

© 2006 Nasza Szkapa