logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

38. Codzienne i okresowe zabiegi pielęgnacyjne kopyt - współpraca z kowalem
Bez względu na wiek i sposób użytkowania konia kopyta powinny być codziennie sprawdzane i czyszczone. Za pomocą kopystki ruchami od piętki do przedniej krawędzi podeszwy usuwa się z podeszwy kopyta (ze szczególnym uwzględnieniem strzałki i rowka strzałkowego) brud, odchody, wióry i inne ciała obce (np. zakleszczone w strzałce małe kamyki). W przypadku koni o kopytach zniszczonych zabieg ten może nie być dla zwierzęcia przyjemny - koń może wierzgnąć, należy zatem zachować ostrożność.

Po czyszczeniu kopystką należy wyszczotkować całe kopyto tak, by widzieć dokładnie jego podeszwę.

Po dokładnym oczyszczeniu podeszwy kopyta należy ocenić jego stan. Kopyto powinno być twarde, nie spękane, bez odprysków, czy innych oznak kruchości. Objawy gnicia zwykle wskazuja na brak higieny i trzymanie zwierzęcia na wilgotnej ściółce - należy wówczas zastosować odpowiednie preparaty, produkowane zazwyczaj na bazie siarczanu miedzi. Ich główne dzialanie polega na wysuszaniu rogu. Za najlepszy powszechnie uważa się preparat THRUSH BUSTER; środki Leovett są mniej skuteczne.

W przypadku stwierdzenia obecności płatków luźnego rogu należy je delikatnie usunąć nożem do kopyt, gdyż mogą one stać się miejscem rozwoju zakażenia. Nóż należy przesuwać tak, jak kopystkę, tj. od piętki ku przodowi kopyta. U koni kutych należy też sprawdzić, czy cała podkowa lub któryś z gwoździ nie obluzowały się.

W przypadku zaistnienia krókiej, płytkiej pionowej szczeliny na boku puszki można powyżej niej wypiłować mały rowek, który zapobiegnie wydłużaniu się szczeliny. W przypadku powstania szczeliny długiej lub głębokiej konieczna jest interwencja weterynarza.

Podeszwę i puszkę kopytową można smarować tłuszczem do kopyt, który poprawia sprężystość rogu i zmniejsza jego kruchość i łamliwość. Do smarowania używa się pędzla, zaczynając od podeszwy, a kończąc na koronce.

Okresowo, co 6-8 tygodni wskazana jest wizyta kowala, który oceni stan kopyt i w razie potrzeby dokona ich rozczyszczenia; ewentualnie w razie np. wystąpienia wad postawy skoryguje stopniowo (podczas kolejnych wizyt) kształt i ukątowanie, a przez to - ustawienie nóg konia. Oprócz odpowiedniego zestrugania podeszwy kopyt kowal uformuje odpowiednio ich brzegi - dla koni kutych na równi z podeszwą, dla nie kutych - ok. 5 mm poniżej podeszwy.

Kucie jako praca wymagająca odpowiednich umiejetności i praktyki, winno być przeprowadzane wyłącznie przez kowala i dlatego nie będzie tu omawiane.

© 2006 Nasza Szkapa