logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

43. Mechanizm resorujący kopyta, podkuwanie konia, hacele i ich zastosowania
Kopyto otoczone jest ścianą kopyta. ściana zbudowana jest z równolegle ułożonych, rurkowatych, zrogowaciałych i twardych komórek ,zachowujących jednak pewną sprężystość. ściana jest najgrubsza w części czołowej kopyta. Przyrasta ona w tempie ok. 1 cm na miesiąc. Od spodu kopyto jest zamknięte podeszwą o budowie takiej samej, jak ściana kopyta. Między podeszwą kopyta a dolną krawędzią ściany znajduje się tzw. linia biała. Kąt między płaszczyzną podeszwy a przednią ścianą powinien wynosić 50 stopni dla kończyny przedniej i 55 stopni dla tylnej (różne źródła podają różnie, na ogół +/- 5 stopni). Podeszwa winna być wklęsła, kopyto płaskie lub wypukłe często jest następstwem chorób. Kształt podeszwy służy częściowo amortyzacji, podeszwa bezpośrednio nie jest obciążona ciężarem ciała. W tylnej części podeszwy znajduje się strzałka - miękki twór w kształcie litery V. Strzałka zawsze dotyka ziemi, amortyzując wstrząsy. Prawidłowy chód polega na tym, że dla każdej kończyny zawsze kopyto najpierw dotyka ziemi strzałką, po czym bokiem i przodem kopyta. W ten sposób ściany kopyta nieco rozchodzą się, działając jak sprężyny.

Kucie kopyta zdrowego wskazane jest głównie w przypadku koni pracujących na twardym podłożu (np. pociągowych). Jest to też okazja do sprawdzenia stanu kopyta, oczyszczenia podeszwy ze złuszczeń, usunięcia nadmiernie wyrośniętego rogu i wyrównania brzegu kopyta.

Kucie może mieć charakter leczniczy. W przypadku wad postawy kowal dokonuje korekt poprzez odpowiednie struganie. Może również zastosować specjalne podkowy, np.:

- podkowę zamkniętą z pałąkiem rozpierającym w przypadku "ciasnego kopyta",
- podkowę kwadratową w przypadku "ścigania się" lub "strychowania" (różnie umieszczoną w zależności od tego, która wada występuje),
- podkowę zwartą lub z podwyższonym tyłem w przypadku miękkich pęcin.


Kucie i tarnikowanie wymaga dokładności, wiedzy i praktyki, dlatego powinno być wykonywane tylko przez dobrego kowala; wskazane jest korzystanie z jego usług co 6-8 tygodni.

© 2006 Nasza Szkapa