logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

46. Charakterystyka podstawowych chodów konia (stęp, kłus, galop cwał)
"Stęp: chód czterotaktowy. W stępie koń dotyka ziemi trzema kończynami, a tylko jedna znajduje się w powietrzu. Stawia kończyny na ziemi w następującej kolejności: tylna, przednia z tej samej strony ciała, potem druga tylna i na końcu druga przednia.

Kłus: chód dwutaktowy. W kłusie, przeciwległe kończyny, przednia i tylna, dotykają podłoża równocześnie na zmianę dając dwa takty. W dowolnej fazie kłusa tylko jedna przednia i jedna tylna kończyna niosą ciężar ciała, dlatego w chodzie tym najłatwiej jest sprawdzić kulawiznę u konia.

Galop: chód trzytaktowy. Koń stawia równocześnie dwie kończyny po przekątnej, zaś pozostałe osobno, co daje trzy takty. Jedna z kończyn przednich jest wyrzucana do przodu, następnie jest stawiana tylna kończyna (po przekątnej), a potem pozostałe dwie równocześnie. Istnieje faza zawieszenia, gdy kończyny nie dotykają podłoża.

Cwał: chód czterotaktowy. Cwał podobny jest do galopu, ale kończyny pracujące w parze nie dotykają podłoża równocześnie. Tylna ląduje trochę wcześniej niż przednia, dając cztery takty. W galopie i w cwale koń może zmieniać prowadzącą przednią kończynę."

© 2006 Nasza Szkapa