logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

51. Krzyżowanie i fałszowanie podczas galopu
GALOP - chód trzytaktowy z fazą lotu. Zależnie od przedniej nogi, która jest wysunięta najbardziej do przodu rozróżniamy galop na prawą lub lewą nogę. Noga najbardziej wysunięta do przodu wprowadza konia w fazę lotu.

Przy galopie z prawej nogi kolejność stawiania nóg jest następująca: 1.lewa tylna, 2.prawa tylnia z lewą przednią i 3.prawa przednia, która staje się wówczas nogą "prowadzącą".

(1) (2) -----> kierunek ruchu
(2) (3)


Przy galopie z lewej nogi kolejność stawiania nóg to: 1.prawa tylna, 2.lewa tylna z prawą przednią i 3.lewa przednia.

(2) (3) -----> kierunek ruchu
(1) (2)


W galopie zdarzają się czasem nieprawidłowości w pracy kończyn, niezgodne z trzytaktowym układem naturalnym. Taki galop nie jest nie jest wydajny i męczy konia. Wyróżniamy:

Fałszowanie - dzieje się to wówczas gdy koń "wychodzi na złą nogę" wbrew poleceniom jeźdźca. Fałszowanie chodu może mieć zarówno znaczenie wysiłkowe, na krótkim odcinku lub może oznaczać galop ze złej nogi (samowolny kontrgalop). A samo określenie "koń fałszuje" w odniesieniu do ogiera oznacza "puste" skoki - więc bez kontekstu ani rusz.

Krzyżowanie - jest to chód nieprawidłowy, który powstaje wówczas, gdy koń przednimi kończynami galopuje "niby poprawnie", natomiast tylne nogi poruszają się jak przy kontrgalopie - np. koń galopuje w prawo, przednie nogi stawia poprawnie natomiast tylnie nogi poruszają się jak przy galopie w lewą stronę. Często dzieje się tak, że koń ze szpatem lub pipakiem na prawej tylnej kończynie w galopie z prawej nogi niezwłocznie zakrzyżuje zadem, gdyż wysiłek sprawia mu ból. Tymczasem w galopie z lewej nie będzie zmieniał tylnej nogi.

Kontrgalop - jest ruchem, w którym koń świadomie fałszuje - np. podczas galopu po kole, w lewo, wychodzi z nogi lewej, lub na odwrót.

© 2006 Nasza Szkapa