logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

53. Pomocnicze części rzędu jeździeckiego
PRACA W SIODLE


NACHRAPNIK

Stosuję się, aby przeciwdziałać nadmiernemu otwieraniu pyska przez konia. Ma za zadanie wspomagać i uzupełniać działanie kiełzna. Wyróżnia się następujące rodzaje nachrapników:

Zwykły (zwany też angielskim lub polskim) - powinien leżeć dwa palce poniżej kości policzkowej zapięty na tyle luźno aby między pasek a pysk konia można było włożyć dwa palce. Stosowany jest przy koniach nie sprawiających większych trudności. Umożliwia swobodne przeżuwanie wędzidła.

Krzyżowy (zwany też kombinowanym) - otrzymuje się poprzez dopięcie do zwykłego nachrapnika dodatkowego paska zapinanego pod wędzidłem. Taki nachrapnik zapobiega wypluwaniu wędzidła, a także krępuje ruchy żuchwy i utrudnia manewrowanie językiem.

Meksykański - jego działanie jest podobne do nachrapnika krzyżowego, aczkolwiek ma inna konstrukcję, dzięki której nigdy nie zatyka nozdrzy konia. Nachrapnik ten składa się z jednego paska krzyżującego w rozetce umiejscowionej na kości nosowej konia.

Hanowerski - krępuje szczękę konia naciskając na część chrzęstna kości nosowej. Zapina się go poniżej kiełzna.
WYTOK

To skórzany rzemień z jednej strony rozdwojony i zakończony dwoma pierścieniami. Z jednej strony przypina się go do popręgu, a z drugiej przez pierścienie przekłada wodze. Wytok jest podtrzymywany przez pasek zawieszony na szyi konia. Prawidłowo dopasowany wytok nie załamuje wodzy prowadzących od wędzidła do ręki jeźdźca. Ma za zadanie ograniczać koniowi możliwość zadzierania głowy bądź też rzucania nią. Sprawia, że wędzidło działa zawsze w tym samym miejscu dlatego też jest wskazane przy początkujących jeźdźcach jak również przy jeździe terenowej i skokach.


SZTYWNY WYTOK

To pojedynczy rzemień przypięty do popręgu miedzy nogami konia i do paska nachrapnika (niekiedy przypina się go do mostka łączącego kółka wędzidłowe). Uniemożliwia koniowi skoczkowi rzucanie głową.


CZARNA WODZA

To dwa rzemienie ok. 2,75 m. Końce rzemieni przypina się do popręgu na wysokości kolan jeźdźca. Stosuje się przy koniach usztywniających się w szyi, potylicy lub ganaszach. Prawidłowo użyta powoduje poddanie dolnej szczęki konia. Należy ją stosować wyłącznie ze zwykłą wodzą - nigdy samą. Jej skuteczność zależy wyłącznie od jeźdźca, który zanim zacznie używać tej pomocy musi umieć wyczuwać konia postawionego na pomoce. Wodzy tej używa się jedynie przejściowo w momentach usztywnienia. Czarna wodza prowokuje konia do ganaszowania ale bez zebrania.


NAPIERSNIK

Ma za zadanie zapobieganie przesuwaniu się siodła do tyłu. Jest ułożony na piersiach konia i przyłączony do siodła po obu bokach.


PODOGONIE

To pasek z jednej strony zakończony zapinką (przypina się z tyłu siodła) a z drugiej szlufką przez którą przekłada się ogon. Zapobiega przesuwaniu się siodła do przodu.


FORGURT

To rodzaj pasa, specjalnie utwardzonego po obu stronach kłębu, umiejscowionego przed siodłem, zapobiegający przesuwaniu się siodła do przodu.PRACA Z ZIEMI


CHAMBON

Działa na brzegi pyska konia. Im koń wyżej podnosi głowę tym większy nacisk. Chambon prowokuje do opuszczania głowy i przyjęcia pozycji z wydłużonym, rozluźnionym grzbietem i szyją.


WYPINACZE

To dwa rzemienie łączące wędzidło z popręgiem lub kółkami obergurtu po obu bokach koniach. Maja za zadnie ograniczać ruch głowy konia w górę i w dół. Ułatwiają przyjęcie przez konia wędzidła. Prawidłowo ustawione nie zmuszają konia do ustawienia głowy poza linię pionową.


KAWECAN

Jest bardzo przydatny zwłaszcza przy pracy z młodym koniem, gdyż eliminuje wszelkie nieprzewidziane działanie na pysk konia. Wyglądem przypomina nieco dopasowany kantar z zaczepami po bokach do wypinaczy oraz na środku nosa do lonży.


LONŻA

To taśma z jednej strony zakończona karabińczykiem, za pomocą którego przyczepia się ją do kawecanu bądź kółka wędzidłowego. Jej średnia długość wynosi 7 m. Służy do lonżowania konia.


MOSTEK

To pasek łączący dwa kółka wędzidłowe. W jego środkowej części znajduje się zaczep, do którego można przypiąć np. sztywny wytok.


BAT DO LONŻOWANIA

To bat długości ok. 2 m ułatwiający pracę na lonży. Trzyma się go w ręce przeciwnej niż lonżę tak aby jego koniec wskazywał koniec zadu konia.


OBERGURT

To pas nakładany zamiast siodła. Znajdują się na nim liczne zaczepy, umożliwiające przypięcie wypinaczy na różnych wysokościach.


OCHRANIACZE

Najbardziej znane są ochraniacze na nogi - mają one za zadanie ochraniać przed uderzeniami oraz ścięgna przed kontuzją. Stosuje się ochraniacze na przednie i tylne kończyny oraz na kopyta. Rodzaje ochraniaczy:

Ochraniacze treningowe Mogą być wykonane z różnych tworzyw sztucznych lub skóry. Kaloszki zwykle są gumowe lub plastikowe, ale spotyka się również materiałowe. Jako ochraniaczy pełnych można też użyć bandaży elastycznych.
Pełne - chronią całą powierzchnię nogi pomiędzy pęciną a stawem nadgarstkowym (lub skokowym w przypadku tylnej nogi).
Półpełne - stosowane są na przednie nogi i chronią głównie ścięgna konia.
Strychulce - to krótkie ochraniacze stosowane na tylne nogi chroniące stawy pęcinowe przed strychowaniem (uderzaniem kopytem jednej nogi o staw pęcinowy drugiej).
Kaloszki - chronią koronki kopyt przed urazem oraz piętki przednich nóg przez "ściganiem" (uderzaniem tylnymi kopytami w przednie).


W przypadku bardzo złej pogody można założyć specjalna derkę treningową.


Ochraniacze stajenne
Innymi słowy owijki. Używa się w przypadku konieczności szczególnej ochrony ścięgien i/lub stawów np. po urazie. Są to materiałowe, pełne ochraniacze, wykonane z nieelastycznego materiału zapinane na rzepy. Zamiennie można używać kocyków, owiniętych zwykłym bandażem.


W okresie zimowym można nakładać koniom na noc derki. W okresie letnim zaś można stosować specjalne derki przeciw owadom.


Ochraniacze transportowe

Koń w transporcie jest wyjątkowo narażony na kontuzje. Aby im zapobiegać stworzono specjalne ochraniacze. Na nogi są dłuższe od ochraniaczy stajennych aby chronić również staw nadgarstkowy i skokowy a także koronki kopyt. W transporcie używa się też specjalnego ochraniacza na ogon aby zapobiec jego wytarciu.


Inne ochraniacze

Gel pod siodło - zapobiega odbijaniu grzbietu przez konia. Można tez używać gąbki, jednakże gąbka nie przepuszcza powietrza i zbytnio rozgrzewa grzbiet konia, co sprzyja powstawaniu otarć.

Ochraniacz na popręg - koniom z tendencjami do obcierania się pod popręgiem zaleca się nakładanie specjalnego ochraniacza na popręg, wykonanego z prawdziwego lub sztucznego futra. Dodatkowo wskazane jest mycie popręgu, a także przecieranie newralgicznych miejsc wodą z octem.

Ochraniacz na nachrapnik i naczółek - wykonany ze prawdziwego lub sztucznego futra jest bardzo przydatny w przypadku koni, które obcierają się od ogłowia.

© 2006 Nasza Szkapa