logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

57. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przed jazda i po jeździe
Przed jazdą należy dokładnie wyczyścić kopyta i skórę konia. Zabiegi te trwają ok. 20-30 minut. Warto je zrobić osobiście, nie zdając się na innych. Jest to bowiem okazja do oceny kondycji konia, jego charakteru i nastroju, do nawiązania kontaktu za zwierzęciem; także szansa na znalezienie na jego ciele czegoś, co mogłoby zwierzęciu podczas jazdy przeszkadzać, a nawet doprowadzić do poważniejszych kontuzji.

Podstawowy sprzęt do czyszczenia to miękka i twarda szczotka oraz kopystka. Czyszczenie rozpoczyna się od głowy, dalej czyści się szyję, grzbiet, cały tułów, na końcu zad i kończyny. Należy zachować uwagę przy czyszczeniu tzw. słabizny - skóra w tym miejscu jest wrażliwa, koń może gwałtownie zareagować na dotyk szczotki: tupać, lub wierzgnać.

Początkowo używa się twardej szczotki i plastikowego zgrzebła aby wyczyścić "zaklejki", czyli miejsca, gdzie sierść jest zbita i trwale sklejona np. cząstkami błota, lub odchodów. Wyjątkowo "oporne" zaklejki można (delikatnie !) rozczesać plastikowym zgrzebłem. Potem można przystąpić do szczotkowania całego ciała. Szczotką przesuwa się "z włosem", choć bywają i inne techniki, np. dwa razy pod włos a raz z włosem. Niektórzy uznani instruktorzy z kolei wręcz zakazują jakichkolwiek ruchów pod włos. Skóra koni bywa bardzo wrażliwa, dlatego nie należy zbyt silnie naciskać na szczotkę, a w miejscach wrażliwych (pysk, słabizna) lepiej jest użyć szczotki miękkiej lub szmatki. Szczególnie starannie należy oczyścić te miejsca, które są narażone na ucisk podczas jazdy: okolice popręgu i siodła. Drobiny piasku mogłyby bowiem stać się szybko przyczyną otarć. Po każdym przesunięciu szczotki po skórze konia należy nią "przejechać" po zgrzeble - w ten sposób usuwa się z niej zebrany ze skóry brud.

Przy czyszczeniu należy uważć, by pył nie dostawał się do oczu i nozdrzy zwierzęcia, ani nie osiadał z powrotem na skórze. Lepiej zatem szczotkować go poza stajnią. C

zyszczenie jest dla konia masażem, pobudzającym krążenie krwi i mającym przez to dobry wpływ na zdrowie zwierzęcia. Przeprowadzone prawidłowo, tj. bez sprawiania bólu, na ogół bywa dla niego przyjemne. Odsuwanie się konia od szczotki lub nerwowe reakcje (szczególnie przy szczotkowaniu grzbietu) mogą świadczyć o złym stanie zdrowia zwierzęcia, w tym: o bolesności mięśni, stanach zapalnych, urazach kręgosłupa. O takim zachowaniu należy informować kierownictwo stajni.

Ogona nie rozczesuje się, a jedynie rozdziela posklejane lub splątane włosy palcami, usuwając przy tym źdźbła słomy.

Przed każdą jazdą obowiązkowo należy oczyścić kopyta. Do podnoszenia nóg trzeba ustawić się tyłem do głowy konia. Nogi konia należy podnosić zdecydowanie, przesuwając po nodze dłonią od barku (lub zadu) ku pęcinie od strony tylnej (w przypadku nóg przednich) lub przedniej (w przypadku nóg tylnych) i podając równocześnie głosem komendę "noga". Zwyczajowo przyjmuje się, że czyszczenie kopyt zaczyna się od nogi lewej przedniej i następnie kontynuuje wg "recepty": lewa tylna, prawa tylna i prawa przednia. Koń przyzwyczajony do tej ustalonej kolejności sam szybko zacznie podawać nogi, tylko na komendę głosem.

Za pomocą kopystki ruchami od piętki do przedniej krawędzi podeszwy usuwa się z podeszwy kopyta (ze szczególnym uwzględnieniem strzałki i rowka strzałkowego) brud, odchody, wióry i inne ciała obce (np. zakleszczone w strzałce małe kamyki, które mogą być przyczyną podbicia, lub przedmioty metalowe -patrz: nagwożdżenie, zagwożdżenie). W przypadku koni o kopytach zniszczonych, zainfekwanych zabieg ten może nie być dla zwierzęcia przyjemny - koń może wierzgnąć, należy zatem zachować ostrożność. Po czyszczeniu kopystką należy wyszczotkować całe kopyto tak, by widzieć dokładnie jego podeszwę. Warto przy tej okazji ocenić stan każdego kopyta. C

zęsto nie zwraca się uwagi na kwestię pielęgnacji konia po jeździe; niestety wynika to stąd, że większosć koni to zwierzęta pracujące w "rekreacji" i nadmiernie przy tym eksploatowane. Tymczasem winno być rzeczą oczywistą wykonanie po jeżdzie następujacych zabiegów:

- czyszczenie kopyt j.w. ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy w kopycie nie tkwią ciała obce i czy nie ma uszkodzeń rogu
- czyszczenie skóry - po jeździe np. w terenie ziemistym lub piaszczystym ponowne czyszczenie skóry jest wskazane. Jeśli sierść konia jest wilgotna lub mokra (deszcz, pot), należy ją dokładnie przetrzeć gumowym ściągaczem do wody lub wiechciami suchej słomy. Natomiast w przypadku spokojnej jazdy po trawiastym padoku skóra konia nie ulega zabrudzeniu, więc dokładne szczotkowanie nie jest koniecznością; jednakże czyszczenie jest okazją do zbadania, czy nie doszło do otarć oraz do bliskiego kontaktu ze zwierzęciem.

Trzeba pamiętać o tym, by NIE podawać koniowi wody wcześniej, niż ok. 1 godzinę po zakonczeniu jazdy.

© 2006 Nasza Szkapa