logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

68. Czyszczenie i konserwacja rzędu jeździeckiego
Właściwe czyszczenie i konserwacja rzędu jeździeckiego jest jedynym z podstawowych elementów dbałości o konia. Części skórzane siodła i tranzelki należy przed konserwacją oczyścić. Najpraktyczniej jest użyć do tego celu wody i mydła glicerynowego, które nie wysusza skóry, a doskonale oczyszcza ją z zaschniętego potu. Suszenie skóry powinno odbywać się na świeżym powietrzu, ale nie w jaskrawym, palącym słońcu. Po wysuszeniu skórę dobrze jest zakonserwować. Do tego celu używa się tłuszczów zwierzęcych - roślinne utwardzają się i sprawiają, ze skóra staje się krucha. Obecnie jest duży wybór smarów lub olejów do konserwacji skóry. Części nieskórzane rzędu takie jak potnik, czy ochraniacz na popręg, najlepiej jest regularnie prać, aby zaschnięty pot z sierścią nie obtarł konia.


Rady:

Łamliwą skórę można kilkakrotnie natłuścić tranem. Skóra będzie też bardziej elastyczna, jeśli przed jej natłuszczeniem nie pozwolimy jej całkiem wyschnąć.

Zamszowe elementy najlepiej czyścić benzyną ekstrakcyjna - użycie mydła spowoduje, że staną się trudne i stracą swoja przyczepność.

© 2006 Nasza Szkapa