logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

73. Wsiadanie, zsiadanie oraz prowadzenie konia
Wsiadanie

Przed wsiadanie należy sprawdzić czy nie należy podciągnąć popręgu. Potem zsuwamy strzemiona po puśliskach w dół. Sprawdzamy czy długość puślisk jest w miarę odpowiednia. Niektóre "szkoły" uczą tego w następujący sposób: stojąc przy koniu końcem palców ręki sięgamy do zaczepów puślisk, prostujemy rękę, a drugą ręką stopkę strzemienia umieszczamy pod pachą. Taka długość jest mniej więcej prawidłowa. Po wstępnym dopasowaniu długości puślisk przystępujemy do wsiadania. Stajemy z lewej strony obok konia twarzą do ogona. Lewą ręką chwytamy obie wodze (naciągając je na tyle aby koń nie mógł ryszyć do przodu ale nie za mocno aby nie zaczą się cofać) i przedni łęk siodła. Teraz prawą ręką przytrzymujemy strzemię wsuwając w nie lewą stopę. Prawą rękę przenosimy na tylny łęk. Prawą nogą wybijamy się i równocześnie równomiernie podciągamy się rękoma. Przenosimy nogę ponad zadem konia i w miarę delikatnie siadamy w siodle.Teraz można dopasować długość puślisk (wodze nadal trzymamy delikatnie napięte). Po uregulowaniu długości puślisk stopy wkładamy w strzemiona i sprawdzamy czy puśliska są skręcone na zewnątrz. Po wykonaniu tych czynności obie dłonie chwytają wodze. Prawidłowo ujęta wodza ma płasko przebiegać od kółka wędzidła do ręki, wsuwać pomiędzy małym a serdecznym palcem, a następnie przejść nad górną częścią dłoni. Kciuk przyciska od góry wodze do zamkniętej pięści. Końce wodzy zwisają z prawej strony szyi konia. Tak przygotowani ruszamy na udaną jazdę.


Zsiadanie

Zatrzymujemy konia tak aby stanął nieruchomo na równomiernie obciążonych nogach. Otwieramy palce dłoni i pozwalamy aby koń delikatnie wyciągnął nam wodze z dłoni. Ustaje wtedy kontakt ręki z pyskiem konia. Klepiemy konika dziękując za współpracę. Wodze przekładamy do lewej ręki, wyjmujemy stopy ze strzemion, obiema rękoma opieramy się o przód siodła i z lekkim wymachem (do tyłu) prawej nogi i równoczesnym pochyleniem do przodu zgrabnie zeskakujemy na ziemię i stajemy przy koniu. Pozostaje już tylko podciągnąć strzemiona i odprowadzić konia.


Prowadzenie konia

Konia prowadzi się prawą ręką idąc z jego lewej strony na wysokości szyi lub głowy. Należy ująć wodze w odległości dłoni od kółka wędzidła. Lewa wodza znajduje się między palcem wskazującym a kciukiem. Prawa wodza pomiędzy palcami środkowym i serdecznym. Przy krótkiej odległości wodze mogą być przełożone przez szyję konia, natomiast przy dłuższej odległości wodze zdejmujemy z szyi i jej koniec trzymamy lewą ręką.W czasie przeprowadzania osiodłanego konia należy pamiętać aby strzemiona były podciągnięte. Opuszczone strzemiona będą niepotrzebnie drażniły konia i obijały mu boki, a poza tym mogłyby o coś zahaczyć. W razie oporów ze strony konia można pomóc sobie głosem lub lekkim trącenie w zad palcatem.

© 2006 Nasza Szkapa