logo Nasza Szkapa
logo Nasza Szkapa

Forum dyskusyjne

Czat

Szkapowicze

Nasze Szkapy

Nasze Stajnie

Spotkania

Galeria

Poradnik Szkapowy

Dla początkujących

Pytania i odpowiedzi

Tajemnica Join-up

Opracowania

Kącik artystyczny

Pomóż koniom

Linkownia

Strona główna

Złote myślii cytaty z Mistrzów na tematy końskie i okołokońskie:

"Pamiętajmy, że jeździectwo ma być frajdą dla ludzi i frajdą dla koni, bo jeśli ma być dla tych drugich udręką i cierpieniem, to przesiądźmy się czym prędzej na rowery. Frajda też duża, a przynajmniej sumienie czyste ... "
Wojciech Mickunas

"Nie usiłujcie mydlić oczu, bo ludzi można oszukać udając dobrego jeźdźca, konie oszukać się nie dadzą"
Wojciech Mickunas

"Jeździec, który traktuje konia jak maszynę poddaną jedynie działaniom chwili, bez pamięci, bez koncepcji, nigdy nie będzie dobrym jeźdźcem."
Francois Baucher

"Obserwując 'popisy' jeźdźców na parcoursie, do postawionego w tytule pytania cisną się jeszcze dwa słowa, które należałoby dodać by brzmiało ono właściwie: 'Dlaczego te konie jeszcze skaczą?'"
Wojciech Mickunas

"Jest rzeczą oczywistą, że koń na siłę odpowiada siłą, a im większą sprawimy mu przykrość, tym większy napotkamy opór"
Wojciech Mickunas

"Mistrzem może zostać jedynie ten, który nie tylko fizycznie, ale i psychicznie potrafi zespolić się z koniem w jedną harmonijną całość."
Richard Watjen

"Uważajmy, byśmy naszych koni nie zniechęcali i nie odebrali im ich naturalnego wdzięku, który, jak zapach kwiatów, gdy raz odleci nie wraca."
Antoine de Pluvinel de Baume

"Znacznie więcej jest smutnych zwierząt o spojrzeniu melancholijnym lub znerwicowanych kalek z obłędem w oczach, cierpiących codzienne katusze związane ze "współpracą" z człowiekiem. Są to właśnie te kwiaty, których zapach uleciał i nigdy już nie wróci"
Wojciech Mickunas

"Żaden dobry jeździec, którą swoją sztukę posiadł należycie, nie ma siebie za doskonałego."
St. Bereza

"Większość jeźdźców nie przyznaje się do tego, ale postępuje w kontakcie z koniem według schematu myślowego: "To ja -człowiek- jestem istotą inteligentną i to ja będę decydował o tym jak ty, zwierzę masz się zachować w każdej sytuacji w jakiej cię postawię. Jeśli mnie nie posłuchasz, to cię do tego zmuszę"
Wojciech Mickunas

"Gdyby konie umiały kwiczeć tak jak świnie wielu jeźdźców i instruktorów pouciekałaby z ujeżdżalni gdzie pieprz rośnie"
Wojciech Mickunas

"Osławiona harmonia między jeźdźcem a koniem to nie tylko zgodność techniczno-mechaniczna, ale przede wszystkim zgodność woli, psychiczny kontakt."
Wojciech Mickunas

"Kto chce szkolić konie i jeźdźców musi znać anatomię i fizjologię konia. Musi być inteligentny, zdolny a jednocześnie skromny. Wtedy ma szansę sprostać szlachetnemu zadaniu i osiągnąć znaczące wyniki."
Wojciech Mickunas

"Ktoś kidyś powiedział, że jeździectwo jest sportem elitarnym i miał zupełną rację. Elitarność tego sportu nie polega jednak wcale na tym, że jedni mają możliwość uprawiania go, a inni nie (...), że jednych stać na to, a innych nie. Elitarność tego sportu polega na tym, że do prawdziwych sukcesów dojść mogą tylko ludzie o pewnym poziomie kultury i intelektu. Obcowanie i współpraca za szlachetnym i wspaniałym zwierzęciem jakim jest koń nie toleruje bowiem chamstwa."
Wojciech Mickunas

"Tak więc błędy popełniane przez trenera odbijają się na zawodniku i koniu, a popełniane przez jeźdźca odbijają się na koniu. Jeżeli więc koń źle skacze, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jak zachowuje się jeździec?"
Wojciech Mickunas

"Żadna godzina nie została zmarnowana, gdy się ją spędziło w siodle."
Winston Churchill

"Koń musi zawsze czuć sie dobrze i mieć radość z pracy z człowiekiem. Nie może być zestresowany, wystraszony, zmęczony, obolały itp. Tylko koń o dobrym samopoczuciu będzie współpracował z nami dając z siebie wszystko"
Wojciech Mickunas

"Jeśli chcesz zapomnieć o wszystkich swoich utrapieniach, pospaceruj trochę w zupełnie nowych butach do konnej jazdy"
niestety anonimowe, ale za to cool !

© 2006 Nasza Szkapa